Sorana Cîrstea, out din primul tur de la Berlin! Victorie în două seturi pentru Muguruza

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 iunie 2021, ora 20:30,
Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea a pierdut la turneul de la Berlin, încă din primul tur, scor 3-6, 2-6, în fața spanioloaicei Garbine Muguruza.

Ocupanta locului 45 în clasamentul internațional al tenisului feminin a pierdut după o oră și 20 de minute disputa din etapa inaugurală împotriva locului 13 WTA. Meciul a început foarte echilibrat, cele două jucătoare mergând mână la mână până la scorul de 3-3. Din acest moment, Muguruza nu a mai pierdut niciun game și a câștigat primul set cu 6-3.

Sorana Cirstea. Foto: Profimedia

În partea a doua, jucătoarea iberică și-a continuat forma de la sfârșitul primul set și a condus cu 4-0. Cîrstea a făcut două break-uri, dar nu a fost suficient pentru o revenire. În final, Muguruza s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2.

În turul următor de la Berlin, iberica va juca împotriva Elenei Rybakina, care a trecut cu 2-6, 6-3, 6-4 de Shelby Rogers.