Sorin Cârțu i-a criticat dur pe fotbaliștii Universității Craiova

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 05 aprilie 2024, ora 13:07,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

Sorin Cârțu a declarat că fotbaliștii Universității Craiova și-au bătut joc pentru a patra oară de Cupa României, după ce au fost eliminați în sferturi de Oțelul Galați.

“Ştiam că e o partidă grea. Ăsta este Oţelul, este o echipă dificilă. Trebuie să te implici foarte mult şi să ajungi în jocul ăla de contact, de unul la unu, pe care ţi-l propun.

Eu cred că am venit nepregătiţi pentru această partidă. Au fost unii jucători labili. Intră Badelj, Ndong, Ivan, care a ieşit şi el lovit, tot ceea ce s-a întâmplat aseară îmi demonstrează că echipa n-a luat în calcul această caracteristică.

Noi jucăm pentru a doua oară cu ei acasă şi nu le dăm gol. I-ai avut acasă în Cupă şi nu le-ai dat gol. Ok, în etapa a doua când au venit, s-a terminat nemeritat 0-0, cu schimbarea lui Neagoe atunci.

Am făcut o analogie când mă gândeam la meci azi noapte. Trebuie să luăm în calcul şi stadiul echipei Oţelul. Ansamblul echipei, modul în care se exprimă în teren, când au balonul încearcă acţiuni frumoase.

În ceea ce priveşte primirea adversarului sunt foarte agresivi. Au mai sărit calul. Foarte multe faulturi, sancţionate foarte târziu cu cartonaşe.

Au pregătit foarte bine meciul. Noi nu am fost pregătiţi pentru miza partidei. Au fost depăşiţi. Te-au luat pe sus cu pressing imediat, reactivitate imediată.

Trebuia să participi în acelaşi mod, să răspunzi cu aceeaşi monedă în multe momente ale jocului. Cred că normal ar fi fost să ajungi la penalty-uri. Oţelul a avut o ocazie mare în prima repriză de prelungiri, dar şi noi am avut.

Markovic şi Mitriţă au ratat. Apoi a fost acţiunea de contraatac judecată prost, plasament greşit, nu ştiu… Mai este de lucrat foarte mult. Aveam impresia că s-au mai creat nişte automatisme favorabile.

Este acelaşi gol pe care l-am primit cu Rapidul. Bine, atunci era totuşi Bancu în faţa celui care a centrat. Astea trebuie analizate foarte bine, să le elimini.

Nu înţeleg introducerea lui Soiri. N-a mai jucat de nu ştiu când. Tu îl bagi într-un meci capital? Mie mi s-a părut cel mai important meci de până acum. Este a patra Cupă de care ne batem joc.

Una cu Voluntari în care a fost cu tur-retur şi s-a pierdut. Una pe timpul lui Reghecampf, i-am lăsat pe Sepsi să câştige. Una pe timpul lui Rădoi, toate erau favorabile, şi asta de acum, când era un program senzaţional”, a spus Sorin Cârţu la FANATIK.