„Sory”, but not sorry! Petrolul a făcut instrucţie cu CSA Steaua

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 octombrie 2021, ora 21:24,
Sursa: fcpetrolul.ro

Petrolul a câştigat primul derby al sezonului în Liga 2. Liderul a trecut la Ploieşti de rivala CSA Steaua şi a ajuns la nouă victorii consecutive în campionat. Intrat de pe banca de rezerve, golgeterul Sory Diarra a fost eroul meciului pentru găzari.

În lipsa lui Armando Vajushi, Nicolae Constantin i-a trimis pe Bratu, Ţucaliuc şi Măzărache în spatele vârfului Jarovic. Atacantul sârb s-a accidentat şi a fost înlocuit de Diarra după o jumătate de oră de joc.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate. Cebotaru a fost cel mai aproape de gol cu un şut din afara careului în minutul 21. Mingea a trecut la o palmă pe lângă vinclul porţii apărate de Bălbărău.

Partea a doua a început cu ocazia uriaşă a lui Diarra. După o centrare a lui Ţicu din lovitură liberă, atacantul petrolist l-a pus la încercare pe portarul advers, care a reuşit să respingă în bară.

Golgeterul găzarilor şi-a făcut datoria în minutul 57. După o lovitură de colţ, Diarra a marcat din careul mic fructificând un duel aerian câştigat de Cebotari. Atacantul născut în Mali şi-a manifestat cu exuberanţă bucuria. Şase minute mai târziu, „lupii” au muşcat decisiv pe contraatac. Măzărache şi Diarra au făcut şah-mat defensiva roş-albaştrilor, iar atacantul a reuşit dubla în minutul 63.

Sory Diarra a ajuns la opt goluri marcate în actualul sezon şi conduce în topul marcatorilor din Liga 2.

S-a terminat 2-0 pentru Petrolul, iar oamenii lui Nae Constantin au ajuns la nouă victorii consecutive în campionat. Găzarii au primit numai două goluri în primele unsprezece etape şi sprintează spre promovarea aşteptată de trei sezoane.

În următoarea etapă, Petrolul joacă în deplasare cu Astra Giurgiu. Partida se va disputa duminică, de la 12:30.

Petrolul: Avram – Țicu, Huja, Lică, Pârvulescu – Pană, Cebotariu – Măzărache, Tucaliuc, Bratu – Jarovic

Rezerve: Radu, Olaru, Constantinescu, Boțogan, Seto, Chindriș, Manolache, Diarra, Tudor

CSA Steaua: Bălbărău – Neacșu, Walace, Beța, Călințaru – Răsdan, Enceanu, Bărbulescu, Oroian – Huiban, Chipirliu

Rezerve: Iancu, Bactar, Zaharia, Drăghici, Mihăescu, Donose, Pacionel, Popa, Băjenaru