Steaua – Csikszereda. Echipa lui Oprița a câștigat primul meci oficial, disputat pe Ghencea

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 04 august 2021, ora 22:27,
STEAUA
STEAUA

Steaua a învins-o pe Csikszereda, cu scorul de 1-0, miercuri seară, în epilogul primei etape a Ligii a 2-a. Pe noul stadion din Ghencea s-au prezentat 3726 de spectatori, dintre care circa 1000 au fost abonați. Suporterii prezenți la Peluza Sud au creat un spectacol pirotehnic, în debutul partidei.

Lovitura de start i-a aparținut spadasinei Anamaria Popescu. Primul șut pe poartă a avut loc în minutul 37. Zaharia a luat o acțiune pe cont propriu și l-a pus la încercare pe portarul formației oaspete.

Replica ciucanilor a venit cu trei minute înainte de pauză, prin Kovacs.  În minutul 48, hargitenii au ratat o ocazie mare de gol. Jebari a centrat din lovitură liberă, Bactăr a respins cu dificultate.

Steaua a marcat unicul gol al meciului, în minutul 79. Mihăescu a deviat cu capul o centrare de la colțul terenului, iar Chipirliu a deschis scorul.

În runda următoare, Steaua va înfrunta Viitorul Pandurii Tg. Jiu, în deplasare.