Șumudică, „lucrat” de jucători! Și-a făcut cruce! Fanii i-au cerut demisia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 august 2021, ora 00:02,
MARIUS ȘUMUDICĂ

CFR Cluj a ieșit lamentabil din play-off-ul Europa League, după ce a Steaua Roșie Belgrad i-a administrat un 6-1 la general. În tur, sârbii au câștigat cu 4-0.

În a doua manșă, din Gruia, campioana României a pierdut, scor 1-2, iar Marius Șumudică a avut o seară de coșmar, una pe care cu siguranță nu o va uita, din cauza ghinioanelor, dar și prin prisma greșelilor individuale ale elevilor săi.

Mai întâi, în minutul 53, Bălgrădean a ieșit neispirat din poartă în încercarea de a degaja o minge, dar șutat în Pavkov, care a marcat cu poarta goală. Văzând gafa de proporții pe care a făcut-o portarul pe care l-a introdus la pauză, Șumudică a fost scos din sărite și și-a făcut cruce.

CFR Cluj, sursa foto: Alexandra Fechete, gsp.ro

După o oră de joc, clujenii au primit un penalty, obșinut Debeljuh. A venit rândul lui Deac să-l ”sape” pe antrenorul său. Acesta a executat cu multă lejeritate lovitura și a ratat, moment în care Șumudică nu a mai rezistat și la scos repede de pe teren.

Nu în ultimul rând și Jonathan Rodriguez a contribuit la seara nefastă trăită de omul de pe bancă. Mijlocașul venit de la FC Botoșani a încasat două cartonașe galbene în decurs de 9 minute și a fost eliminat, lăsându-și echipa în 10 oameni.

La finalul partidei, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” se putea auzi demisia lui Șumudică.

”Șumi, Șumi, lasă-ne”, a răsunat din tribuna oficială din Gruia, acolo unde fanii nu au mai rezistat și s-au făcut auziți.

CFR Cluj va juca în grupele Conference League. Tragerea la sorți va fi vineri, de la ora 14:30.