Superliga: Farul – victorie la limită cu Sepsi, 2-1, în play-off

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 19 martie 2023, ora 18:35,
superliga
superliga

Echipa Farul Constanţa a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în prima etapă din play-off-ul Superligii.

Meciul de la Ovidiu a fost deschis de bara lui Aganovic, din minutul 18, şi a fost continuat de deschiderea scorului, reuşită de gazde. Grameni a înscris în minutul 28 cu un şut de la marginea careului, la o minge respinsă de Niczuly. În startul reprizei secunde, minutul 46, Adrian Mazilu a marcat pentru 2-0 din centrarea lui Băluţă. Sepsi a redus din diferenţă în minutul 59, când Tudorie a înscris din pasa lui Ştefănescu.

S-a încheiat 2-1 pentru Farul, care a ajuns la 35 de puncte în play-off şi este lider, în timp ce Sepsi este pe ultima poziţie, a şasea, cu 21 de puncte.

FARUL: Aioani – Kiki, Larie, Artean, Borza (Marins 82) – T. Băluţă, D. Nedelcu (D. Sîrbu 46), Grameni (Casap 77) – Ad. Mazilu (Doukoure 73), Alibec, L. Munteanu (Mateus Criciuma 73). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

SEPSI OSK: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – Aganovic, J. Rodriguez (N. Păun 66), Papa, M. Ştefănescu – Tudorie, Rondon (Safranko 66). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Borza 52, D. Sîrbu 55 / Ninaj 88

Arbitri: Istvan Kovacs – Alexandru Cerei, Mircea Orbuleţ – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Marian Barbu – Stelian Slabu

Observator: Augustus Constantin