Superliga – play-off: Universitatea Craiova – Rapid 2-1, victorie în zece jucători pentru gazde

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 30 martie 2024, ora 23:02,
superliga
superliga

Echipa CS Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa secundă din play-off-ul Superligii.

La Craiova, gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 19, însă golul lui Alexandru Mitriţă a fost anulat pentru ofsaid. Cei care au marcat primii au fost oaspeţii, prin Funsho Bamgboye, în minutul 48. După numai trei minute craiovenii au rămas în zece, după eliminarea lui Lyes Houri – al doilea cartonaş galben. Surprinzător, însă, gazdele au renăscut după eliminare. Ştefan Baiaram a egalat în minutul 59, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Apoi a venit rîndul lui Mitriţă să înscrie. Andrei Ivan a fost faultat în careu şi mijlocaşul oltenilor a transformat aducându-şi echipa în avantaj. S-a încheiat 2-1 pentru gazde, iar Craiova este pe locul secund, cu 31 de puncte, în timp ce Rapid e pe locul 4, cu 28 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă (Ndong 80) – Al. Creţu, Mateiu (Mekvabishvili 53), Houri – Baiaram, A. Ivan (Maldonado 71), Al. Mitriţă (Markovic 80). ANTRENOR: Ivaylo Petev

RAPID: Aioani – Braun (Onea 68), I. Cristea, P. Iacob, Borza – Djokovic (Emmers 75), Hasani (Burmaz 68), Hromada(Al. Albu 75) – Funsho Bamgboye, A. Rrahmani, Papeau (Petrila 57). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Şt. Vlădoiu 39, Houri 43, Baiaram 51, Căpăţână 83, Badelj 85, Markovic 90+5 / Papeau 54, Braun 56

Arbitri: Kovacs Istvan – Marinescu Vasile, Artene Ovidiu

Arbitri VAR: Popa Cătălin – Trandafir Cristina Mariana

Observator: Adrian Comănescu