Surpriză în campionatul Angliei! Manchester United, învinsă acasă la debutul lui Erik ten Hag pe banca tehnică

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 19:45,
Manchester United a început cu strâțngul sezonul 2022/2023 din Premier League, fiind învinsă pe teren propriu de Brighton cu 1-2

Echipa Manchester United a început noul sezon din Premier League cu o înfrângere pe teren propriu, 1-2 cu Brighton.

Cristiano Ronaldo a fost introdus în minutul 54, dar nu a împiedicat eșecul lui Manchester United

A fost primul meci oficial pentru olandezul Erik ten Hag pe banca „diavolilor”. El nu l-a folosit din primul minut pe atacantul portughez Cristiano Ronaldo.

A fost o perioadă de pregătire scurtă pentru Cristiano Ronaldo. A început să se antreneze cu echipa abia săptămâna trecută și a jucat doar 45 de minute. Nu este la același nivel cu restul echipei.

Am văzut că acest sfârșit de săptămână în Premier League a fost foarte dificil, meciuri cu o intensitate mare, cu pressing avansat. Deci pentru asta trebuie să fii într-o condiție bună”, a argumentat tehnicianul olandez.

Scorul a fost deschis de Brighton în minutul 30, când Welbeck i-a pasat în careru lui Gross, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate din fața porții.

Același Gross a dus scorul la 2-0 în minutul 39, reluând mingea respinsă de de gea după un șut puternic al lui March.

Cristiano Ronaldo a fost introdus de Ten Hag în minutul 54, în locul lui Fred. Manchester a punctat în minutul 68, după un corner, când Mac Allister a trimis mingea în propria poartă.

Paul Scholes i-a criticat dur pe actualii jucători de la Manchester United

După meci, fostul mijlocaș al lui Manchester United Paul Schoiles nu a avut milă de elevii lui Erik ten Hag, scrie The Sun. „Fred pasează de fiecare foarte departe.

McTominay aleargă cu mingea în atac, deși Sancho și Rashford sunt demarcați. Ar trebui să îi paseze lui Eriksen. Este criminal”, a răbufnit omul care a jucat întreaga carieră numai la Manchester United, între 1993 și 2013.

A bifat 718 meciuri în toate competițiile și a marcat de 155 de ori. Scholes a fost coleg cu Cristiano Ronaldo între 2003 și 2009.

Nici fanii lui Manchester United nu au fost mulțumiți de prestația jucătorilor. „Un nou sezon, aceeași Manchester United”, a scris un suporter dezamăgit pe o rețea de socializare.

Mijlocul este haotic. Literalmente cel mai prost mijloc din campionat. Maguire este teribil, iar cum a fost folosit titular și a rămas căpitan este scandalos”, este o altă reacție.

Rashford nu poate să dribleze. Eriksen nu este atacant, este un mijlocaș ofensiv mediocru. Fred nu este mijlocaș defensiv. McTominay este cel mai slab mijlocaș din istoria lui United, dar încă este titular.

Semnați-i pe Dumfries, Antony și un mijlocaș la închidere. Vindeți-i pe Maguire, McTominay, Shaw și Rashford”, a scris alt suporter indignat.