Surpriză în Cupa Ligii Angliei! Manchester City, eliminată fără să tragă niciun șut pe poartă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 12 ianuarie 2023, ora 09:57,
Southampton – Manchester City 2-0

Campioana Angliei, Manchester City, a fost eliminată de Southampton în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

Manchester City nu a tras niciun șut pe poartă în meciul cu Southampton

Managerul Pep Guardiola a trimis în teren jucători folosiți mai puțin în acest sezon, păstrând pe bancă inclusiv vedetele Kevin de Bruyne și Erling Haaland. Iar Southampton nu a așteptat prea multe invitații pentru a profita de situație.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, când Sekou Mara a reluat din careu, pe jos, lângă bară. Southampton și-a mărit diferența în minutul 29. Djenepo a primit o minge la aproximativ 40 de metri de buturile adverse, a avansat spre careu, după care a șutat plasat de la aproximativ 30m, mingea ducându-se sub transversală.

La pauză, Guardiola a efectuat trei schimbări, trimițându-l în teren inclusiv pe de Bruyne, iar din minutul 56 a apelat și la serviciile lui Haaland. Cu toate acetsea, Manchester City nu a tras niciun șut pe poartă în cele 90 de minute, fiind eliminată din competiție.

Programul semifinalelor Cupei Ligii Angliei este următorul, cu mențiunea că turul are loc pe 24 și 25 ianuarie, iar returul pe 31 ianuarie și 1 februarie: Nottingham Forrest – Manchester United și Southampton – Newcastle United. Toate meciurile încep la ora 22:00 a României.