Trei echipe românești în play-off-ul Conference League! FCSB și Universitatea au urmat-o pe CFR Cluj

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 11 august 2022, ora 23:14,
Raul Silva a deschis scorul în meciul Universitatea Craiova – Zorya Luhansk în minutul 5

FCSB și Universitatea Craiova s-au calificat și ele în play-off-ul Conference League, „urmând exemplul” lui CFR Cluj, singura eliminată fiind Sepsi.

FCSB a trecut de Dunajska Streda, dar David Miculescu s-a accidentat

FCSB a acces în play-off-ul Conference League la fotbal, după ce a învins echipa slovacă FC DAC 1904 Dunajska Streda cu 1-0 (1-0), pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa secundă a Turului 3 preliminar.

Andrei Cordea a înscris, în minutul 29, unicul gol al unei partide disputate în faţa a 40.400 de spectatori. În tur, FCSB s-a mimpus cu același scor.

În repriza secundă, David Miculescu s-a accidentat. Deocmadată nu se știe cât de gravă este accidentarea, dar imaginile au surprins piciorul jucătorului plin de sânge, după ce atacantul își scosese gheata.

El a avut nevoie de ajutor pentru a putea părăsi terenul, deoarece nu putea să pășească în momentul schimbării cu Răzvan Oaidă, în minutul 51. După ce a ajuns pe banca de rezerve, David Miculescu a primit mai multe îngrijiri medicale.

Echipa antrenată de Nicolae Dică va juca în play-off cu Viking Stavanger. Echipa norvegiană a eliminat Sligo Rovers FC (Irlanda) cu 5-2 la general. Roș-albaștrii vor juca acasă primul meci, pe 18 august, returul fiind programat pe 25 august.

Universitatea Craiova a învins Zorya Luhansk cu 3-0, după ce pierduse în tur cu 0-1

La rândul ei, Universitatea Craiova a întors soarta calificării în play-off-ul Conference League după ce a întrecut formaţia ucraineană Zorya Luhansk cu 3-0 (1-0), pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova.

La primul meci cu antrenorul Mirel Rădoi pe banca tehnică, Universitatea a câștigat prin golurile marcate de Raul Silva (5), Ştefan Baiaram (53) şi Nicuşor Bancu (57). Universitatea a avut o prestaţie entuziasmantă pe alocuri şi a făcut uitată evoluţia slabă din Polonia.

În tur, Zorya a câștigat cu 1-0. Universitatea Craiova va înfrunta în play-off pe Hapoel Beer-Sheva FC (Israel), care a eliminat FC Lugano (Elveţia) cu 2-0 şi 3-1. Oltenii joacă primul meci pe teren propriu, în data de 18 august, iar manşa secundă în deplasare (25 august).

Sepsi a fost eliminată de Djurgaardens, după 1-3 în ambele manșe

În schimb, Sepsi a fost eliminată de formaţia suedeză Djurgaardens, după ce a fost învinsă cu 3-1 (2-1), pe Stockholm Arena, și în manşa secundă.

Formaţia covăsneană, care pierduse şi meciul tur cu acelaşi scor, a început bine meciul şi după două ocazii ratate de Bărbuţ (minutul 1) şi Rondon (5) a deschis scorul. Cosmin Matei a executat în minutul 8 o lovitură liberă de pe partea stângă, mingea a căzut în careul mic chiar în faţa portarului, iar apoi a lovit bara şi a intrat în plasă.

Suedezii au egalat după 4 minute prin Hampus Findell. Djurgaardens a continuat să atace şi preluat conducerea în minutul 23. Magnus Eriksson a executat un corner de pe dreapta, iar Asoro a înscris cu capul din 2 metri, beneficiind de eroarea fundaşilor adverşi.

Același Asoro a punctat și în minutul 71, marcând pentru a patra oară în dubla cu Sepsi.