Un fost fotbalist din Superliga, arestat pentru trafic de droguri și consum de mare risc!

Marius Siminic (43 de ani), fostul atacant al lui FC Bihor și al Olimpiei Satu Mare, a fost arestat pentru 30 de zile pentru trafic și consum de droguri de mare risc.
Marius Siminic, arestat pentru trafic de droguri și consum de mare risc
Ancheta a fost derulată de DIICOT Oradea, iar procurorii nu îl acuză doar de trafic de droguri, ci și de efectuarea de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, în formă continuată (cinci acte materiale), precum și de deținere de droguri de mare risc pentru consum propriu, potrivit dincolodesport.ro.
Tribunalul Bihor a dispus, marți, 25 martie 2025, arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului fotbalist orădean Marius Văleanu Siminic, acuzat de trafic de droguri de mare risc.
Decizia arestării lui Siminic vine la doar o lună după ce fusese implicat într-un alt proces penal, în care era acuzat de delapidare.
Fotbaali
Concret, alături de patru persoane, ar fi încasat avansuri de la clienți pentru diverse comenzi, fără a emite bonuri fiscale și fără a preda banii în casierie. Prejudiciul: peste jumătate de milion de lei.
Siminic a scăpat pe 18 decembrie 2023 și de un alt dosar penal, pentru înșelăciune, după ce patru clienți au reclamat că au plătit produse pe care nu le-au primit niciodată.
Fostul fotbalist ar fi introdus comenzile în sistem, apoi le-ar fi șters imediat după plecarea clienților. Paguba totală: peste 115.000 de lei.
Siminic a fost ultima dată legitimat în 2012 la Crişul Sântandrei. Marius Siminic a evoluat de-a lungul carierei la formații precum Bihor Oradea, Olimpia Satu Mare, Liberty Salonta şi Unirea Alba Iulia.
În sezonul 2003-2004, el a jucat şi două meciuri în Superligă, pe vremea când evolua pentru Bihor Oradea.