USP reacționează după ultimele evenimente legate de marca ”Petrolul”: ”Totul sau nimic!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 03 septembrie 2021, ora 17:16, 479

Suporterii „lupilor galbeni” au răbufnit după ultimele evenimente petrecute la Ploiești și au emis un comunicat prin intermediul rețelelor de socializare!

Uniunea Suporterilor Petroliști nu acceptă sub nicio formă separarea celor șase mărci ale clubului de pe „Ilie Oană” și vor ca acestea să fie folosite împreună de către același utilizator. Fanii sunt de părere că disocierea acestora poate duce la un moment dat la apariția mai multor echipe care să se declare continuatoarele brandului Petrolul, acest lucru fiind de neconceput pentru ultrașii prahoveni.

„COMUNICAT USP

Petrolul este numai unul!

Uniunea Suporterilor Petroliști a luat act cu stupoare și cu îngrijorare de opiniile exprimate în ultima vreme în public, atât de către membrii ai ACS Petrolul 52, cât și de către reprezentanți ai singurei asociaţii de suporteri rămasă alaturi de Membrii Fondatori, în interiorul ACS Petrolul 52, cu privire la siglele Petrolul.

Citește și VIDEO | VESTEA PE CARE TOȚI FANII PETROLULUI O AȘTEPTAU! CONDUCEREA ”LUPILOR” A FĂCUT ANUNȚUL ÎN URMĂ CU PUȚIN TIMP

Cele 6 sigle Petrolul NU POT FI DISOCIATE, ele constituind trepte pe care s-a construit istoria clubului, fiecare din ele fiind asociată cu etape diferite în dezvoltarea și devenirea Petrolului în ceea ce reprezintă el astăzi. Pentru a respecta spiritul suporterilor, singurul care asigură și legitimează în acest moment continuitatea echipei și palmaresul acesteia, este extrem de necesar ca cele 6 mărci să intre în folosința unuia și aceluiași utilizator. Valoarea unei mărci este dacă nu nulă, cel puțin diminuată în absența celorlalte cinci, care sunt fațetele aceluiași fenomen, numit Petrolul Ploiești.

Mai mult, separarea mărcilor Petrolul și licitarea lor independentă poate crea un risc potențial de apariție simultană a până la 6 echipe Petrolul, toate deținând legitimitate din punct de vedere juridic.

PETROLUL ESTE UNUL SINGUR ȘI AȘA TREBUIE SĂ RĂMÂNĂ!

De aceea licitația pentru cesionarea dreptului de a utiliza mărcile Petrolul nu poate avea loc decât cu cele 6 mărci Petrolul în bloc, nu separat. Totul sau nimic! Nu credem că poate exista cale de mijloc…

Hai Petrolul!”, s-a arătat în postarea celor de la USP.

Citește și VIDEO | PING PONG CU MARCA PETROLUL! DIALOGUL SURZILOR ÎN ORAŞUL LUI CARAGIALE

marca petrolulliga 2realitateapetroluluniunea suporterilor petrolisti