Universitatea Craiova, eliminată din Cupa României! Mirel Rădoi, al patrulea meci fără victorie

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022, ora 19:28,
Universitatea Craiova

Echipa Universitatea Craiova a fost învinsă cu 1-2 de FC Argeș în Etapa a 3-a a Grupei D din Cupa României și a părăsit competiția.

Universitatea Craiova, eliminată din Cupa României! FC Hermannstadt și FC Argeș merg în sferturi

Meciul a avut loc pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, iar oaspeții au deschis scorul în minutul 55, prin Screciu, cu o lovitură de cap. Însă elevii lui Marius Croitoru au întors rezultatul în doar 5 minute, prin Bertrand (64) și Tofan (69).

În celelalte meciuri din grupă s-au consemnat rezultatele FC Hermannstadt – Chindia Târgoviște 4-1 (Buhăcianu 4, Babic 13, 50, Iancu 32, / Jipa 18) și Ocna Mureş – Minaur Baia Mare 0-6 (Chițaș 23, Cassama 46, Donca 51-p, Rotar 51, Stănescu 85, Lazăr 89).

Ca urmare, FC Hermannstadt a terminat grupa pe primul loc, cu 6p, urmată de FC Argeș cu 5p. ambele s-au calificat în sferturile de finală ale competiției.

Minaur Baia Mare, Universitatea Craiova și Ocna Mureș au acumulat câte 4p, fiind despărțite de golaveraj, în timp ce Chindia s-a mulțumit cu punctul obținut după remiza din Etapa a 2-a de pe teren propriu cu FC Argeș.

Azi, de la ora 20:00, se joacă și ultimele două meciuri din Grupa C, care vor stabili ierarhia finală, Farul Constanța – CFR Cluj și “U” Cluj-Napoca – Rapid. Partida CSM Alexandria – CSC Dumbrăvița 0-4 Simon (25-p, 72, Toma 42-p, 63) s-a jucat de la ora 14:00.