Universitatea Craiova, eliminată în sferturile Cupei României de Oţelul Galaţi, după prelungiri

Articol de Gabriel Ion - Publicat joi, 04 aprilie 2024, ora 22:08,
Universitatea Craiova – Oțelul 0-1

Echipa Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a dispus joi seara, în deplasare, scor 1-0, de formaţia Universitatea Craiova. Golul victoriei a fost marcat în minutul 114.

În semifinalele Cupei României au ajuns o echipă din Liga 2 și trei din play-out-ul Superligii

Gazdele au fost nevoite să efectueze prima schimbare încă din minutul 20, după accidentarea lui Ndong. Portarul oltenilor, Lazar, a prins în minutul 34 lovitura de cap a lui Zivulic, în timp ce Craiova a replicat prin ocazia lui Jovan Markovic, care a trimis pe lângă poartă în minutul 75. Cea mai mare ocazie a meciului s-a consumat în prelungiri, minutul 100, când Samuel Teles a şutat şi Lazar a respins.

Gălăţenii au reuşit să înscrie golul victoriei în minutul 114, prin Adăscăliţei, care a reluat în plasă o centrare venită de la Joao Lameira.

Oţelul Galaţi s-a calificat astfel în penultimul act al Cupei României, unde se va înfrunta cu Universitatea Cluj.

În cealaltă semifinală se întâlnesc divizionara secundă Corvinul și altă echipă din play-out-ul Superligii, FC Voluntari.