Vă mai amintiți de Srdjan Luchin, fostul fundaș de la Dinamo și FCSB? Cu ce se ocupă acum fostul campion al României: „Sunt la început de drum!”

Articol de Mihai Dragomir - Publicat miercuri, 07 septembrie 2022, ora 14:38,
Srjdan Luchin
Srjdan Luchin

Srdjan Luchin a jucat pentru Dinamo, FCSB, CFR Cluj, Viitorul, fiind echipele cu care a cucerit trofee în cariera sa de jucător. După ce s-a retras, în urmă cu un an, acesta a început un nou capitol.

Mai exact, fostul fundaș român a luat-o pe calea antrenoratului. În prezent, Luchin pregătește grupa U13 de la Politehnica Timișoara, unde ocupă funcția de antrenor secund.

„Sper să fie un început bun şi să fie o colaborare de lungă durată!”

„Am vrut, după ce mi-am încheiat cariera de jucător, să fac o pauză, am stat un an de zile acasă. Am început acum cursurile de antrenor şi am vrut, în paralel, să-mi fac şi practica. Am găsit înţelegere la domnul Brîndescu, care mi-a şi fost primul meu antrenor. S-a bucurat de iniţativa mea şi m-a întrebat dacă sunt de acord să colaborez cu domnul Tavi Popescu. 

Eu sunt la început de drum, dânsul are o experienţă bună în spate şi e clar că am ce învăţa de la el şi chiar m-am bucurat că am pe cineva lângă mine, un sprijin. Ieri am fost la primul antrenament, am avut primul contact cu copiii, sunt foarte ascultători, receptivi, am văzut la primul antrenament şapte-opt copii foarte foarte buni, cu calităţi extraordinare. 

Sper să fie un început bun şi să fie o colaborare de lungă durată. Chiar am vorbit cu Scutaru, ştiu că a făcut pasul acesta, vom fi colegi, mă bucură treaba asta.

Chiar tata mă bătea la cap, de ce nu mă înscriu pentru şcoala de antrenori, pentru că eu tot timpul mă plângeam de situaţia în care a ajuns fotbalul românesc… şi el mi-a zis că: toţi ăştia, voi, care aţi jucat la un anumit nivel, nu vă implicaţi dar arătaţi cu degetul, aruncaţi vina. Încercaţi şi voi să schimbaţi ceva, măcar o grupă de copii; Şi am stat puţin, am reflectat la ce mi-a zis tata şi într-adevăr are dreptate”, a declarat Srdjan Luchin, pentru siteul clubului.

Luchin a fost campion al României cu FCSB (14/15) și cu CFR (17/18). Ultima echipă la care a activat a fost U Cluj, de unde s-a și retras din activitate.

politehnica timișoaraSrdjan Luchin