Valentin Mihăilă a dat gol pentru Parma în Cupa Italiei

Articol de Dan Istratie - Publicat luni, 08 august 2022, ora 09:35,
Valentin Mihaila

Atacantul român Valentin Mihăilă a marcat un gol pentru Parma, care s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, duminică, după ce a întrecut-o în deplasare pe Salernitana cu scorul de 2-0.

Ivorianul Drissa Camara (59) a deschis scorul, iar Mihăilă a închis tabela (74).

Mihăilă a fost integralist la formaţia din Serie B, în timp ce Dennis Man a fost înlocuit în min. 58 cu Camara.

Patru echipe din Serie A, Hellas Verona, Salernitana, Empoli şi Lecce, au părăsit competiţia încă din 32-imile de finală, învinse de formaţii din Serie B.

Primele opt clasate în sezonul trecut din Serie A (Milan AC, Inter Milano, Napoli, Juventus, Lazio, AS Roma, Fiorentina, Atalanta) vor intra direct în fazele superioare ale competiţiei.

Rezultatele din 32-imile de finală:
Cagliari – Perugia 3-2
Udinese – Feralpisalo 2-1
Lecce – Cittadella 2-3, după prelungiri
Sampdoria – Reggina 1-0
Pisa – Brescia 1-4 (Marius Marin a fost integralist la Pisa, iar Olimpiu Moruţan a debutat în min. 73)
Spezia – Como 5-1
Empoli – Spal Ferrara 1-2, după prelungiri (Răzvan Marin a jucat 83 de minute la gazde)
Torino – Palermo 3-0 (Ionuţ Nedelcearu a evoluat 81 de minute la Palermo)
Venezia – Ascoli 2-3
Hellas Verona – Bari 1-4
Salernitana – Parma 0-2
Monza – Frosinone 3-2

Luni vor avea loc meciurile Genoa – Benevento, Sassuolo – Modena, Cremonese – Ternana şi Bologna – Cosenza.