Varianta luată în calcul de patronul lui Sepsi pentru postul de antrenor: „E number one, de 3-4 ani mi-l doresc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 octombrie 2021, ora 11:34,
Laszlo Dioszegi

Laszlo Dioszegi a recunoscut că Loți Boloni reprezintă prima soluție pentru înlocuirea lui Leo Grozavu.

Liber de contract după despărțirea de Panathinaikos, tehnicianul de 68 de ani poate ajunge pentru priam oară în Liga 1! Finanțatorul covăsnenilor este dispus să aștepte un răspuns din partea fostului selecționer având în vedere că prima divizie va lua o pauză pentru două săptămâni.

„Pentru mine, domnul Boloni este primul pe listă. Eu discut cu el. Și astăzi am discutat cu el. Așteptăm să vedem ce se întâmplă în următoarele două-trei zile. Pentru mine, Boloni e number one. Eu de trei-patru ani îl doresc. Îmi doresc să vină în campionatul României și să aducă spiritul din Franța sau din Belgia.

O să vedem. Nu este urgent acuma, mai așteptăm două-trei zile. Campionatul se întrerupe pentru două săptămâni. Avem timp, nu ne grăbim. Dică și Gâlcă sunt și ei pe listă”, a declarat Laszlo Dioszegi pentru Fanatik.

Până când un principal va fi numit la echipă, Robert Ilyes va asigura interimatul. Fostul fotbalist a stat pe bancă la duelul cu Rapid, de aseară.

„Iar ghinion, pentru că luăm nişte goluri care cred că nici la copii şi juniori nu se pot lua. Până la urmă e bine că ne-am trezit şi am avut reacţie. Eu nu cred că ceva nu e în regulă la această echipă. Rapid a fost speculantă, a avut două ocazii în primele zece minute şi a taxat ca o echipă mare. Deci, cam aşa se joacă fotbalul mare, noi trebuie să avem 7-8 ocazii ca să putem da un gol. Sau când avem ocazii de a şuta la poartă, noi mai mult încercăm filosofii şi şutăm peste poartă”, a explicat Ilyes la finalul jocului de aseară.