Victorie chinuită a Irinei Begu în fața unei jucătoare de pe locul 211! Cine este următoarea adversară a româncei

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 18 iulie 2022, ora 23:31,
Irina Begu o va întâlni în optimi la Palermo pe franţuzoaica Oceane Dodin

Jucătoarea română de tenis Irina Camelia Begu (34 WTA, cs 6) s-a calificat greu în optimi la Palermo.

Begu a avut nevoie de 2 ore și 26 de minute pentru a învinge o jucătoare de pe locul 211

Begu a învins-o pe spaniola Marina Bassols-Ribera (211 WTA, venită din calificări) cu 6-3, 4-6, 6-3. Meciul a durat 2 ore și 26 de minute.

De menționat că Ribera, care pe 13 decembrie va împlini 23 de ani, nu a câștigat niciodată un meci pe tabloul principal al unui turneu WTA. În acest an s-a impsu în două turnee ITF, la Madrid și Palma del Rio, ambele în Spania.

Irina Camelia Begu o va întâlni în optimi pe franţuzoaica Oceane Dodin (77 WTA), care a trecut cu 6-4, 7-5 de italianca Matilde Paoletti (920 WTA, venită din calificări).

Va fi al treilea meci direct, după ce Dodin s-a impus în 2019, în Turul 2 la Wimbledon, cu 6-3, 1-6, 8-6, iar Begu a câştigat anul acesta în Turul 1 la Australian Open, cu 2-6, 7-5, 6-3.

Eliminare cu scandal pentru Ana Bogdan

În primul tur la Palermo a jucat și Ana Bogdan (110 WTA), care a fost învinsă de spaniola Sara Sorribes Tormo (41 WTA, cs 4) cu 6-2, 4-6, 2-6. Meciul a fost marcat de un scandal imens.

Din cauza temperaturii foarte ridicate de la ora partidei, organizatorii le-au permis celor două jucătoare să meargă la vestiare după al doilea set. Când a revenit pe teren, Bogdan s-a treziut sancționată cu 6 puncte, deoarece ar fi întârziat.

Practic, setul decisiv a început de la scorul 1-0, 30-0 pentru Tormo, care era la serviciu. „Glumești? Pe bune? Nu m-a anunțat nimeni! În momentul în care mi s-a spus că e timpul să revin pe teren, mi-am luat repede echipamentul pe mine și m-am conformat! E o glumă!”, a spus arbitrei sportiva din Sinaia.

La fața locului a ajuns și supervizorul turneului. „Nu a spus că mai sunt trei minute sau că mai e unul. Mi-a spus doar că trebuie să intru. Nu am nicio vină. Nu mi s-a spus când să intru”, i-a a spus Bogdan italianului Roberto Ranieri.

Am deschis ușa, nu a zis nimic. Nu știu ce să mai zic. Nu este normal. Înțelegeți ce spun sau nu? A zis că s-a terminat timpul, m-am îmbrăcat și am intrat. Este o glumă”, a mai spus Bogdan, vizibil iritată.

La finalul partidei, Ana Bogdan i-a strâns mâna arbitrei de scaun, dar a avut un mesaj pentru aceasta. „Nu meriți, dar o voi face!”, a spus românca.