Victorie clară a rapidistelor în Cupa Challenge! Returul cu Tent Obrenovac are loc miercuri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022, ora 23:59,
Rapid
Rapid

Echipa feminină de volei Rapid a învins în deplasare echipa sârbă Tent Obrenovac cu 3-0 (20, 16, 29).

Rapid a învins Tent Obrenovac în 76 de minute

Meciul a contat pentru prima manşă a turului preliminar din Cupa Challenge. Rapid, care revine în cupele europene după o pauză de mai mulţi ani, a făcut un pas mare spre 16-imile de finală, după un meci care a durat o oră şi 16 minute.

Primele două seturi au fost la discreția jucătoarelor pregătite de italianul Carlos Parisi. În ultimul, gazdele au avut inițiativa, dar Rapid s-a impus cu 31-29, după ce a salvat patru mingi de set.

Ailama Cese Montalvo, cu 21 de puncte, Ioana Baciu, 16 puncte, şi Nasia Dimitrova, 11 puncte, au fost cele mai bune de la gruparea alb-vișinie.

Manşa secundă se va juca pe 30 noiembrie, în Sala Rapid, de la ora 17:00. Echipa care se califică va întâlni în faza următoare echipa cehă TK Ostrava.