Victorie clară pentru CSM București în Liga Campionilor! „Tigroaicele” sunt tot mai aproape de sferturi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 14 ianuarie 2023, ora 21:02,
CSM București

Echipa feminină de handbal CSM București a învins formația daneză Odense cu 40-31 (21-11), în Etapa a 11-a a Grupa A din Liga Campionilor.

CSM București este lider în Grupa A din Liga Campionilor, cu 19p

Meciul a avut loc în Sala Polivalentă din București, iar în urma acestui rezultat formația pregătită de Adrian Vasile și Iulia Curea a ajuns la 10 victorii.

Principalele marcatoare pentru CSM București au fost Cristina Neagu cu 10 goluri, Crina Pintea și Elizabeth Omoregie cu câte 6.

În aceeași rundă s-au mai consemnat rezultatele Banik Most – Brest 30-46, FTC Budapesta – Krim Ljubljana 37-26 şi Vipers – SG BBM Bietigheim 34-32. Ca urmare, CSM București este lider cu 19p, urmată de Vipers cu 17 p și Odense 14p.

Primele două din fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală ale competiției, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off „în cruciș” (Locul 3 din Grupa A cu Locul 6 din Grupa B, Locul 4 din Grupa A cu Locul 5 din Grupa B și așa mai departe).

Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi în 22 ianuarie, în deplasare, cu Bitigheim.

Cristina Neagu a ajuns la 995 de goluri marcate în istoria Ligii Campionilor

Cristina Neagu a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 11 etape, Neagu a adunat 995 goluri.

În Grupa B a competiției s-a jucat un singur meci din Etapa a 11-a, Lokomotiva Zagreb – Gyor 16-27 (8-14). Rapid (aflată pe Locul 3, cu 16p) joacă duminică, în deplasare, cu Esjberg (Locul 4, 14p). celelalte partide sunt Metz – Buducnost și Kastamonu – Storhamar.

Manșa tur a play-off-ului se joacă pe 18 martie, iar returul pe 26 martie. Sferturile sunt programate pe 29 aprilie (turul) și 7 mai, iar turneul final de la Budapesta are loc pe 3 și 4 iunie. Deținătoarea trofeului este formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.