VIDEO | Victorie pentru FC Botoșani, în meciul cu CFR Cluj. Revenire cu ghinion pentru Dan Petrescu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 11 septembrie 2021, ora 22:53,
FC BOTOȘANI
FC BOTOȘANI

FC Botoșani a învins-o pe CFR Cluj, scor 1-0, sâmbătă seară, într-un meci din cadrul etapei a opta a Ligii I.

Prima ocazie a partidei a avut loc în minutul 20. Jucătorul gazdelor Alexandru Țigănașu a șutat de la circa 20 de metri, dar mingea a trecut peste poartă. Trei minute mai târziu, moldovenii și-au creat o nouă oportunitate de a marca. Hervin Ongenda a trimis din lovitură liberă, iar Alin Șeroni a trimis cu capul peste poartă.

Oaspeții au replicat în minutul 25. Andrei Burcă a șutat pe lângă poartă.

Campioana en-titre și-a creat o nouă ocazie în minutul 56. Cristopher Braun a trimis greșit spre propria poartă, Gabriel Debeljuh a preluat, dar a fost blocat de Eduard Pap.

În minutul 71, Herve Kage a reluat în poartă o centrare a lui Hervin Ongenda.

Ardelenii au fost aproape de egalare, cu opt minute înainte de final. Mihai Bordeianu a șutat din afara careului, dar Eduard Pap a respins.

CFR Cluj a suferit prima înfrângere din campionat, la chiar primul meci al lui Dan Petrescu de la revenirea pe banca tehnică a formației ardelene. Totodată, Juan Emmanuel Culio a evoluat în primul meci la campioana en-titre, de la revenirea în România.

Au evoluat echipele

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu – Edjouma, Papa (Florescu ’52) – Kage (Jaja ’79), Ongenda (Fili ’87), Petkovski (Tchakonte ’87) – Sila. Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Grădean – Malico, Cestor, Burcă, Manea – Sigurjonsson (Costache ’46), Boateng (Păun ’61), Culio (Bordeianu ’46) – Petrila, Debeljuh, Deac. Antrenor: Dan Petrescu

FC Botoșani ocupă locul trei, cu 17 puncte, la egalitate cu ocupanta locului secund, Rapid. CFR Cluj rămâne pe prima poziție, cu 21 de puncte.

1-0cfr clujrica raducanuliga 1etapa a optafc botosani