Victorie pentru fete la tenis de masă! Când are loc marele duel cu Hong Kong pentru un loc în semifinale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 august 2021, ora 11:46,
Echipa feminină de tenis de masă a României, sursa foto: Dorin Chioțea/Facebook

Echipa feminină de tenis de masă a României a câștigat partida din optimi de finală în fața Egiptului, scor 3-0, și s-a calificat în sferturi.

În primul meci, perechea Eliza Samara – Daniela Dodean-Monteiro a trecut cu un 3-0 fără probleme în fața oponentelor nord-africane. Disputa a durat 22 de minute.

În al doilea meci, Bernadette Szocz a avut emoții, fiind condusă cu 2-0 la seturi, dar în cele din urmă, a revenit și s-a impus cu 3-2, la capătul unei partide ce a durat 39 de minute.

În ultima partidă, Eliza Samara a consemnat victoria finală a României în fața Egiptului, cu 3-0, după ce a învins-o, în 31 de minute, pe Farah Abdelaziz, în patru seturi, scor 3-1.

Echipa feminină de tenis de masă a României, sursa foto: COSR/Facebook

În faza următoare a competiției de la Tokyo, fetele antrenate de Viorel Filimon vor da piept pentru un loc în semifinale cu oponentele din Hong Kong. Duelul va avea loc luni, 2 august, de la ora 8:30.

”Fetele au câștigat partida din optimi cu Egipt, 3-0. Dublul Eliza Samara, Daniela Dodean-Monteiro a adus primul punct după un 3-0 categoric. Bernadette Szocz a avut emoții în primul meci, a fost condusă cu 2-0 la seturi dar a revenit și a câștigat cu 3-2.
Punctul victoriei a fost obținut de Eliza Samara, 3-1 la seturi.
Mâine dimineață la Tokyo elevele lui Viorel Filimon joacă de la 08.30 în sferturi cu reprezentativa din Hong Kong.
Succes, fetelor! Hai, România!”, se arată în comunicatul COSR.

tenis de masarealitateaDaniela Dodean-MonteiroJO tokyoeliza samaraBernadette Szoczsferturi