Victorie pentru Rapid în Austria! Giuleștenii au întors scorul după pauză

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 01 iulie 2022, ora 17:03,
FC Rapid
FC Rapid

Echipa FC Rapid a disputat al doilea amical în stagiul de pregătire din Austria, învingând formația poloneză MKS Cracovia cu 2-1.

Ștefan Pănoiu și Jakub Vojtus au adus victoria Rapidului

Gruparea din Giulești, antrenată de Adrian Mutu, s-a impus în fața grupării la care sunt legitimați românii Sergiu Hanca, Cornel Râpă și Virgilș Ghiță cu 2-1.

Florian Loshaj a punctat pentru MKS Cracovia, în minutul 26, iar giuleștenii au întors scorul în repriza a doua.

Ștefan Pănoiu a egalat situația de pe tabelă în minutul 56, cu un șut pe jos de la marginea careului mic, iar Jakub Vojtus a înscris golul victoriei în minutul 70, care a reluat din apropiere, la o fază la care mingea a lovit de două ori transversala.

Pentru Rapid este primul succes înregistrat în Austria, după ce în primul meci a fost învinsă de St. Polten, cu 2-3. Pentru alb-vișinii marcaseră Florin Ștefan (37), aflat la debut după transferul de la CFR Cluj, și Ștefan Pănoiu (43).

Echipa de start a Rapidului la meciul cu MKS Cracovia: Drăghia – Moise, Albu, Moraiș, Ștefan – Kait, Crepulja, Sefer, Rareș Ilie, Ciobanu – Costache. Pe parcursul meciului au mai fost folosiți portarul Moldovan și jucătorii de când Pănoiu, Grigore, Vojtus, Iacob și Belu.

Pentru Rapid urmează amicalul cu LASK Linz (Austria) de pe 2 iulie, iar stagiul de pregătire din Austria se încheie cu partida de veerificare împotriva cehilor de la Slavia Praga (5 iulie).