VIDEO | Amical în memoria lui Maradona. Barcelona, învinsă de Boca Juniors la Ryiadh

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 14 decembrie 2021, ora 22:52,
sursa: FC Barcelona

Barcelona a pierdut la penalty-uri întâlnirea cu Boca Juniors de la Ryiadh. Partida a fost prima organizată în memoria lui Diego Maradona, iar argentinienii au câştigat trofeul memorial care îi poartă numele legendarului Maradona.

Ca să participe la memorialul Diego Armando Maradona, Barcelona a încasat aproape 2,5 milioane de dolari. Catalanii s-au deplasat la Ryiadh în mijlocul sezonului, însă Xavi a folosit partida ca o ocazie bună de a-şi testa jucătorii mai puţin folosiţi de când a preluat echipa.

Catalanii, la care a evoluat din primul minut şi Dani Alves, au deschis scorul prin Ferran Jutgla. Coutinho a reuşit un assist cu mâna, fază nesancţionată de arbitrul întâlnirii. Argentinienii au egalat în minutul 77 prin Zeballos, apoi s-au impus cu 5-3 după executarea loviturilor de departajare.

Pe locul al optulea în La Liga, Barcelona revine la întrecerea internă sâmbătă, atunci când va întâlni Elche pe Nou Camp.