VIDEO | Ce lovitură! Un fotbalist din Liga 1 a marcat golul serii în preliminariile Cupei Mondiale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 02 septembrie 2021, ora 10:55,
Turcia – Muntenegru 2-2

Risto Radunovic, fotbalistul celor de la FCSB, a fost omul care a salvat naționala Muntengrului de la înfrângere pe terenul Turciei, în calificările turneului final de anul viitor.

Reușita sa din prelungirile întâlnirii a fost cea care a adus un punct selecționatei țării sale în duelul din grupa G a preliminariilor CM 2022. Turcii au condus cu 2-0 după o jumătate de oră de joc după gorlurile semnate de  Cengiz Under și Yazici. Însă nu a fost suficient pentru victorie. Marusic, jucătorul lui Lazio, a redus diferența îaninte de pauză, pentru ca Radunovic să facă 2-2 când nimeni nu se mai aștepta ca tabela să se mai schimbe. Fundașul vicecampioanei României a trimis direct în vinclu o lovitură liberă din marginea careului. Iar turcii au ratat o victorie pe care au avut-o în mână la un moment dat. Chiar și așa, reprezentanții Semilunei sunt pe primul loc în grupa de calficare cu 8 puncte. Cu unul mai mult decât adversarii lor de aseară. Radunovic este la primul gol înscris pentru naționala ex-iugoslavă, pentru care a bifat până în prezent 12 selecții.