VIDEO | CFR Cluj – FC U Craiova 1948 1-0 în barajul pentru Conference League! Oaspeții au terminat meciul în 9 jucători

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 01 iunie 2023, ora 23:27,
CFR Cluj – FC U Craiova 1948 1-0

Echipa CFR Cluj s-a calificat în preliminariile Conference League, după ce a învins FC U Craiova pe teren propriu, cu 1-0.

Unicul gol al meciului CFR Cluj – FC U Craiova 1948 a fost marcat în minutul 97

Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 68, când arbitrul de centru Istvan Kovacs i-a acordat mult prea ușor al doilea cartonaș galben lui Bauza, eliminându-l.

Cu toate acestea, tot FC U Craiova 1948 a avut prima mare ocazie de a marca, în minutul 75, când Chițu a șutat puternic din caure, dar Scuffet a scos de lângă bară.

În ultimele secunde ale celei de-a doua reprize, gazdele au avut trei mari ocazii, dar șuturile lui Bîrligea, Maglica și Kolinger au fost blocate de Gurău ți Negru.

Golul a fost marcat în minutul 97, de Koinger, cu capul de la aproximativ 8-9 m, după o centrare a lui Petrila. FC U Craiova 1948 a rămas în 9 jucători în minutul 105+1, când Huyghebaert a primit cartonaș roșu, după consultarea sistemului VAR, în urma unei intrări cu talpa pe glezna lui Bîrligea.

În minutul 112, jucătorii echipei oaspete au vrut să părăsească terenul, dar „revolta” s-a terminat după câteva zeci de secunde. În urma acestui rezultat, CFR Cluj va juca în turul 2 preliminar al Conference League.