VIDEO | CFR Cluj, victorie italienească la Arad, cu UTA! Gol superb marcat de Chipciu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 26 septembrie 2021, ora 22:55,
UTA-CFR
UTA-CFR

CFR Cluj a câștigat meciul disputat, în deplasare, cu 1-0, în fața formației UTA Arad, duminică seară, în etapa a 10-a a Ligii 1.

În minutul 27, Costache a centrat, Bordeaianu a prelungit cu capul până la Alexandru Chipciu, care a marcat cu șut din prima, din întoarcere.

Gazdele au replicat în minutul 40, când Hora a trimis peste poartă. Arădenii au început tare repriza secundă, iar în minutul 50 Isac l-a pus la încercare pe Bălgrădean, cu un șut de la 29 de metri. Portarul CFR-ului a respins cu dificultate. Același Isac a șutat puțin pe lângă poartă, în minutul 55. Hora și-a încercat și el norocul în minutul 62, când a șutat peste poartă.

În prelungiri, Mercioiu a reluat din centrarea lui Hora, dar mingea s-a dus în bară, apoi balonul a sărit la Antal, care a șutat peste poartă.

Au evoluat echipele

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevic (Mercioiu ’90), Erico, Benga, Baravykas – Passaglia (Antal ’63), Batha – Ubbink, Miculescu (Isac ’46), Roger – I. Hora. Antrenor: Laszlo Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, A. Burcă, Bouhenna, Camora – Culio (Cestor ’86), Bordeianu, A. Păun (Ştefan ’76) – Petrila (Gîdea ’86), V. Costache (Boateng ’65), Chipciu. Antrenor: Dan Petrescu

CFR Cluj ocupă primul loc în clasamentul Ligii I, cu 27 de puncte, în timp ce UTA e pe 7, cu 16 puncte.