VIDEO | Costa Rica este ultima națională calificată la CM 2022! Va fi într-o grupă cu Spania, Germania și Japonia

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 15 iunie 2022, ora 00:52,
Costa Rica
Costa Rica

Naționala statuloui Costa Rica este ultima calificată la Campionatul Mondial din acest an, care va avea loc în Qatar, între 21 noiembrie și 18 decembrie.

Costa Rica s-a calificat pentru a șasea oară la un CM și a treia oară consecutiv

În ultimul meci de baraj, Costa Rica a învins Noua Zeelandă cu 1-0, golul fiind marcat de Campbell în minutul 3. Meciul a avut loc la Al Rayyan în Qatar, același oraș găzduind și barajul dintre Australia și Peru, câștigat de „canguri” la loviturile de departajare.

Pentru Costa Rica este a șasea calificare la un Campionat Mondial și a treia consecutivă. Cea mai bună performanță datează din 2014, când naționala a ajuns în sferturile de finală, după ce a câștigat o grupă din care mai făceau parte Uruguay, Italia și Anglia. Ulterior, Costa Rica a eliminat Grecia în optimi la loviturile de departajare.

Costa Rica a ajuns să joace barajul pentru calificarea la CM din Qatar după ce a terminat pe locul 4 preliminariile din Zona CONCACAF.

Meciul cu Noua Zeelandă a nevcesitat de două ori intervenția sistemului VAR. Într-o primă fază, a fost anulată reușita neo-zeelandezului Wood, din cauza unui fault al lui Garbett la faza care a precedat golul.

Ulterior, arbitrul de centru a consultat sistemul video și a schimbat cartonașul galben acordat neo-zeelandezului Barbarous în cel roșu. Costa Rica va debuta în Qatar pe 23 noiembrie, împotriva Spaniei, campioana mondială din 2010.