VIDEO | Cristiano Ronaldo, gol pentru istorie şi al 33-lea trofeu: Supercupa Italiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 ianuarie 2021, ora 02:24,
ronaldo supercupa

Juventus a învins Napoli cu 2-0 şi a câştigat Supercupa Italiei! Ronaldo a deschis scorul şi a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului. Portughezul a ajuns la 760 de reuşite.

Înaintea finalei disputate la Reggio Emilia, Ronaldo era la egalitate cu cehul Josef Bican în clasamentul celor mai buni marcatori din istorie, ambii cu câte 759 de goluri.

În duelul cu Napoli, Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 64 şi a devenit oficial cel mai bun marcator din istoria fotbalului.

Golurile lui Ronaldo

• 450 goluri pentru Real Madrid
  • 118 goluri pentru Manchester United
  • 102 goluri pentru echipa naţională
  • 85 goluri pentru Juventus
  • 5 goluri pentru Sporting Lisabona

Morata a închis tabela la 2-0 în prelungiri, iar Juventus a câştigat Supercupa Italiei.

Pentru Ronaldo, Supercupa Italiei este al 33-lea trofeu major din cariera de jucător.

CITEŞTE ŞI: VIDEO | Umilinţă reală! Campioana Spaniei, eliminată de o echiă de liga a treia

„Sunt foarte fericit pentru cel de-al patrulea trofeu cucerit în Italia! Ne-am întors! Asta este Juventus pe care o iubim, ăsta este spiritul care ne va duce spre victoriile pe care le vrem. Felicitări, băieţi” – a scris Cristiano Ronaldo pe Instagram la finalul partidei.