VIDEO | Curg criticile după după scandările pro-Putin ale fanilor lui Fenerbahce: „Sunt cuvinte care susţin un asasin”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 28 iulie 2022, ora 17:00,
Suporterii lui Fenerbahce au creat o atmosferă tensionată la meciul cu Dinamo Kiev, după ce echipa ucraineană a deschis scorul în minutul 57

Ambasadorul Ucrainei în Turcia, Vasyl Bodnar, a condamnat scandările suporterilor turci în favoarea şefului statului rus Vladimir Putin la meciul dintre Fenerbahce şi Dinamo Kiev.

Sunt cuvinte care susţin un asasin”, a spus Vasyl Bodnar despre scandările fanilor lui Fenerbahce

Formația ucraineană, antrenată de Mircea Lucescu, s-a impus cu 2-1, după prelungiri și s-a calificat în Turul 3 preliminar al Champions League. „Fotbalul este un joc corect.

Dinamo Kiev a fost mai puternică ieri seară. Este foarte trist să auzi din partea suporterilor lui Fenerbahce cuvinte care susţin un asasin şi un agresor care bombardează ţara noastră”, a reacţionat ambasadorul pe Twitter, într-un mesaj scris în limba turcă.

Sunt recunoscător poporului prieten turc pentru susţinerea Ucrainei şi reacţia la aceste comentarii nepotrivite ale unor suporteri”, a adăugat politicianul.

Mircea Lucescu a absentat la conferinţa de presă de după meciul Fenerbahce – Dinamo Kiev

Conform presei din Turcia, atmosfera a fost una tensionată după primul gol marcat de jucătorul ucrainean Vitali Buialski, în minutul 57. Suporterii lui Fenerbahce au început să scandeze numele preşedintelui rus, conform imaginilor difuzate pe reţelele de socializare.

Mircea Lucescu nu a participat la conferinţa de presă de după meci. „Totul a funcţionat conform planurilor şi am câştigat. Dar nu am luat în calcul suporterii. Nu mă aşteptam la asemenea sloganuri. Ce păcat”, a reacţionat Lucescu într-un interviu televizat.

Mi-e ruşine pentru aceşti suporteri ai lui Fenerbahce. Să le fie ruşine! Dinamo Kiev dorea victoria pentru a o dedica soldaţilor care apără ţara. Îi felicit!”, a scris pe Twitter jurnalistul turc Cengiz Candar.

Diunamo Kiev va juca în Turul 3 preliminar al Champions League cu Sturm Graz

Dinamo Kiev s-a calificat în Turul 3 preliminar al Champions League la fotbal, în urma victoriei reuşite în faţa formaţiei Fenerbahce cu scorul de 2-1, după prelungiri, miercuri seara, la Istanbul.

După 0-0 în turul considerat pe teren propriu și care a avut loc la Lodz, în Polonia, Dinamo Kiev a câştigat în deplasare, prin golurile marcate de Buialski (57) şi Oleksandr Karavaev (114), inspirat introdus în min. 91. Pentru Fenerbahce a punctat Attila Szalai (89).

Echipa turcă a jucat în zece oameni din minutul 53, când a fost eliminat Ismail Yuksek, iar în minutul 70 a ratat un penalty, prin ecuadorianul Enner Valencia, al cărui şut a fost apărat de Gheorghi Buşcean.

În turul al treilea preliminar, Dinamo Kiev o va înfrunta pe Sturm Graz (Austria).