VIDEO | Derby în adevăratul sens al cuvântului! FCSB și CFR Cluj au făcut spectacol pe Arena Națională

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 ianuarie 2022, ora 22:42,
Sursă foto: gsp.ro

Șase goluri s-au înscris la primul meci disputat de cele două în 2022. FCSB a condus o dată, CFR de două ori, dar până la urmă s-a terminat remiză.

A fost pentru prima oară după mai bine de 15 ani când s-au marcat șase goluri la un duel între cele două rivale la titlu. Octavian Popescu a deschis balul cu o bijuterie care a trimis mingea în vinclul porții lui Hindrich, însă pâă la pauză oaspeții au întors rezultatul. Debeljuh a reușit o dublă, la primul dintre goluri croatul lovind balonul cu spatele înainte ca mingea să intre în poartă. În avantaj la pauză, clujenii s-au apărat în partea secundă, dar intrările lui Florinel Coman și Vali Gheorghe au dat un dinamism în plus ofensivei roș-albastre. Cei doi au colaborat la golul de 2-2.

Primul a centrat decisiv, iar al doilea a finalizat în minutul 71. O altă rezervă, Chipciu, a adus încă o dată campioana în avantaj iar Dan Petrescu spera că va fi golul care va aduce cele trei puncte echipei sale. Însă nu a fost de acord Iulian Cristea care în al treilea minut de prelungiri a restabilit egalitatea, reușind să salveze un punct pentru echipa pregătită de Toni Petrea. S-a terminat 3-3, iar diferența de 10 puncte din fruntea clasamentului în favoarea vișiniilor se menține și după etapa a 22-a. În runda următore, FCSB va juca un nou derby, în Ștefan cel Mare contra celor de la Dinamo. CFR a primit gol după 9 meciuri în care a păstrat poarta intactă, iar runda următoare o va primi în Gruia pe FC Botoșani.