VIDEO | Derby-ul din Bănie, decis de 3 lovituri de la 11 metri! Arbitrul Istvan Kovacs a greșit acordând al doilea penalty

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 23:54,
Meciul dintre FC U Craiova 1948 și Universitatea Craiova, încheiat cu scorul 2-1 pentru oaspeți, a fost întrerupt 10 minute din cauza torțelor și fumigenelor aruncate pe teren

Cel mai așteptat meci al etapei a 4-a din Superligă a fost FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova, încheiat cu victoria oaspeților cu 2-1.

Toate cele trei goluri ale meciului FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova s-au marcat din penalty

Meciul s-a disputat pe Stadionul „Ion Oblemenco”, iar toate cele trei goluri au fost marcate din penalty. Pentru oaspeți au punctat Ivan (41) și Hanca (45+4), iar pentru gazde a înscris Compagno (70).

A doua lovitură de la 11 metri a fost, însă, acordată greșit. După o lovitură liberă executată de Hanca, mingea l-a lovit în cap pe Yassine Bahassa, aflat în zid. Istvan Kovacs a arătat imediat punctul cu var, considerând că francezul a atins balonul cu mâna.

Dacă la primul penalty Istvan Kovacs s-a dus să consulte sistemul VAR, a doua oară nu a repetat gestul.

Fostul arbitru Ion Crăciunescu s-a arătat surprins că Istvan Kovacs a avut nevoie să revadă faza primului penalty. „Este penalty indiscutabil, dar mă surprinde cum un arbitru ca Istvan Kovacs, aflat la cinci metri de fază, are nevoie de ajutor din camera VAR”, a spus el la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Meciul a fost întrerupt pentru 10 minute

Partida a fost marcată de incidente provocate de suporterii celor două echipe. După al doilea gol marcat de oaspeții, suprafața de joc a fost invadată de fumigene și torțe, motiv pentru care Istvan Kovacs a fluierat sfârșitul primei reprize cu câteva secunde mai devreme.

După pauză, centralul a oprit partida pentru câteva secunde din același motiv. Lucrurile au degenerat în minutul 58, când suporterii formației gazdă au aruncat cu mai multe torțe șiu scaune pe suprafața de joc.

Ca urmare, Istvan Kovacs a întrerupt meciul pentru 10 minute și a trimis echipele la cabine. După ce jucătorii au revenit pe teren, pe suprafața de joc au aterizat câteva sticle de apă, moment în care centralul a atenționat că va suspenda meciul. Ulterior, nu au mai fost incidente.

Record de audiență la un meci din Superligă: 23.000 de oameni au asistat la FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova

Înainte de startul partidei, organizatorii meciului au „modificat” numele echipei oaspete. Concret, dacă pe tabela de marcaj în dreptul echipei gazdă apărea numele Fotbal Club Universitatea 1948, la oaspeți scria doar „CSU” și sigla veche, a Clubului Sportiv.

Cu aproximativ 10 minute înainte de startul meciului, organizatorii au anunțat că în tribunele arenei sunt prezenți aproximativ 23.000 de spectatori.

Meciul din Bănie devine, astfel, lider la capitolul audiențe din acest sezon al Ligii 1. Până acum, recordul era deținut de meciul FCSB – “U” Cluj-Napoca 1-1, din prima etapă a Superligii, la care au asistat 19.237 de oameni.