Erling Haaland, de neoprit! Atacantul norvegian a reușit un „poker” în 30 de minute

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 22 noiembrie 2020, ora 13:29,
Erling Haaland

Erling Haaland (20 de ani), atacantul Borussiei Dortmund, a înscris patru goluri în victoria cu Hertha Berlin scor 5-2.

Borrusia Dortmund a început rău partida cu Hertha Berlin, iar la pauză gazdele conduceau cu 1-0 prin reușita lui Matheus Cunha.

Atacantul norvegian a întors soarta partidei în doar un sfert de oră reușind un hat-trick (47′, 49′ și 62′). Pentru BVB a mai înscris Raphael Guerreiro 70′ iar Haaland a închis tabela în minutul 79′.

După cele 4 goluri marcate aseară, Haaland a ajuns la 10 goluri în 7 meciuri în actualul sezon de Bundesliga.

Atacantul care a răpus-o de unul singur pe România a câștigat premiul pentru cel mai bun jucător sub 21 de ani.