VIDEO | Farul, victorie cu U Craiova 1948 într-un meci cu cinci goluri

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 24 ianuarie 2022, ora 22:11,
Farul
Farul

Farul Constanţa a învins-o, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 pe FC U Craiova 1948, în ultimul meci al etapei a 22-a a Ligii 1.

Gazdele au deschis repede scorul. În minutul 5, Michael Omoh a marcat la debutul său cu un șut de la 30 de metri, direct în vinclu. În minutul 30, Purece i-a pasaat perfect lui Jefte Betancor, care l-a învins pe portarul Popa. Oltenii au replicat cu un minut înainte de pauză. Huygebaert a centrat, Marquet a șutat, dar portarul a respins până la Baeten. Acesta a șutat spre poartă, dar Aioani a parat incredibil.

Pe contraatac, De Nooijer i-a centrat lui Omoh, care a reușit dubla. FC U Craiova a redus din diferență în minutul 52. Baeten a centrat în careu, iar Compagno a marcat cu capul.

Cu un minut înainte de final, Baeten a centrează în marginea careului, iar Asamoah a stabilit scorul final.

Aue voluat echipele:

Farul: Aioani – Boboc (Mladen ’59), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu (Radaslavescu ’66), Artean, Grameni – Purece (Romario ’59), Jefte Betancor (Moldoveanu ’87), Omoh (Ganea ’59). Antrenor: Gheorghe Hagi

FCU Craiova: Popa – Negru (Sidibe ’65), Kovacic Diallo, Huyghebaert – Achim (Pop ’46), Asamoah – Marquet (Compagno ’46), Van Durmen, Baeten – Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli