VIDEO | FC Hermannstadt a învins-o fără drept de apel pe FC Argeș. Piteștenii pot rata accederea în play-off

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 03 aprilie 2021, ora 17:00,
fchermannstadtbucurie

FC Hermannstadt a câștigat meciul disutat sâmbătă, pe teren propriu, cu FC Argeș, scor 4-1, în cadrul etapei a 29-a a Ligii 1.

Oaspeții au beneficiat de un penalty în minutul 22, în urma unui fault în careu comis de Cristi Dumitru asupra lui Stoica. Malele a trimis de la „punctul cu var”,  Figueiredo a respins, dar lovitura de pedeapsă a fost repetată deoarece portarul sibienilor nu avea ambele picioare pe linia porții. De această data, Malele a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul.

Cu două minute înainte de pauză, Yazalde a fructificat o centrare a lui Petrescu, iar cele două echipe au intrat la cabine, cu un scor de egalitate.

Același Yazalde a dus scorul la 2-1 în minutul 51. Atacantul gazdelor a profitat de o greșeală comisă de Mușat și a trimis în plasa porții, după o centrare din corner.

Internaţionalul sirian Aias Aosman a dus scorul la 3-1, în minutul 77, marcând cu o scăriță.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungirile partidei. Alexandru Mățel a executat perfect o lovitură liberă, iar confruntarea s-a încheiat cu scorul de 4-1 în favoarera sibienilor.

În urma acestei victorii, FC Hermannstadt a acumulat 28 de puncte, dar rămâne penultima în clasamentul Ligii 1. De partea cealaltă, FC Argeș e pe poziția a opta, cu 37 de puncte. Nou-promovata a ratat șansa de a urca pe un loc de play-off.