VIDEO | FC U Craiova 1948 a învins-o pe Dinamo, în fața propriilor suporteri. Incidente în tribune

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 26 iulie 2021, ora 23:26,
HUGO VIEIRA
HUGO VIEIRA

FC U Craiova 1948 a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, luni seară, într-un meci disputat în cadrul etapei a 2-a a Ligii I. Partida a avut loc pe arena „Ion Oblemenco” și a reprezentat debutul echipei oltene în fața propriilor suporteri, de la promovarea în Liga I.

Gazdele au început curajos disputa cu alb-roșii, iar în minutul 18 Claudiu Bălan a trimis cu capul dintr-o poziție excelentă, dar mingea a ratat ținta. Eșanu și-a salvat echipa de la primirea unui gol în minutul 38, când Bauza a încercat să-l învingă cu un șut de pe partea stângă.

La pauza meciului au avut loc incidente între cele două galerii. Forţele de ordine au intervenit pentru a calma spiritele.

Dinamo a trecut pe lângă deschiderea scorului, în minutul 52. Steliano Filip i-a pasat cu călcâiul, lui Moldoveanu, iar acesta a țintit bara transversală. În minutul 65, Bauza a trimis o centrare cu exteriorul pentru Hugo Vieira, iar portughezul nu l-a iertat pe Eșanu, deschizând scorul cu o lovitură de cap.

Până la final, Dinamo a căutat golul egalizator, dar fără succes, iar FC U Craiova s-a impus la limită, scor 1-0.

Au evoluat echipele

FC U Craiova: Mogoşanu – R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Vl. Achim (Raicea ’88), Albu, Asamoah – Baeten, Bălan (Hugo Vieira ’58), Bauza (Răducanu ’77). Antrenor: Adrian Mutu

Dinamo: Eşanu – Sorescu, Răuţă, Giafer, Diniţă (Ţone ’65) – G. Creţu, Filip, A. Radu – Mihaiu (Neicuţescu ’35), R. Moldovan, A. Florescu (Bani ’35). Antrenor: Dario Bonetti

fotbaletapa 2dinamo1-0fc u craiova 1948liga 1realitateavideo