VIDEO | FCSB – Dinamo. Spectacol în tribunele Arenei Naționale

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 12 septembrie 2021, ora 21:53,
COREGRAFIE
COREGRAFIE

Suporterii echipei Dinamo au venit pregătiţi la derby-ul cu FCSB. Spectacolul din tribune a fost garantat în prima repriză.

Derby-ul României a debutat cu spectacol în tribune.

Fanii FCSB-ului nu s-au lăsat mai prejos și i-au ironizat pe rivali, transmiţând mesaje precum ”Feriţi-vă de falşi proroci” şi ”Sfârşitul este aproape”.

Derby-ul FCSB – Dinamo a început la ora 21:00 și se dispute în etapa a opta a Ligii I, pe Arena Națională. La pauză, scorul este 4-0 pentru FCSB. Keșeru a deschis scorul în minutul 26, cu un gol direct în vinclu dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Din minurul 37, Dinamo evoluează în inferioritate numerică, după ce Steliano Filip a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault comis asupra lui Vali Gheorghe. Octavian Popescu a dus scorul la 2-0 în minutul 42. În al doilea minut al prelungirilor primei reprize, Vinicius a înscris și el, cu o lovitură de cap, iar înainte de pauză, Cordea a transformat un penalty.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Miron, Vinicius, Radunovic – Olaru, I. Cristea, Oct. Popescu – Cordea, Keșeru, V. Gheorghe. Antrenor: Edi Iordănescu

Rezerve: Straton – Haruț, Șut, Dumiter, I. Stoica, Ov. Popescu, Oaidă, Musi, D. Șerban

Dinamo: Eșanu – A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar – Itu, Al. Răuță, S. Filip – C. Matei, Torje, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

Rezerve: P. Iliev – Ehmann, G. Crețu, V. Borcea, Ivanovski, R. Moldoveanu, A. Bani, Cl. Stan, R. Popa.