VIDEO | FCSB – Sepsi 1-0 și FC Hermannstadt – FC U Craiova 1948 1-0! Ultima echipă din play-off o aflăm joi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 12 martie 2023, ora 23:15,
Sepsi – FC U Craiova 1948

Cele două echipe care luptă pentru al șaselea loc de play-off, Sepsi și FC U Craiova 1948, au pierdut meciurile din Etapa a 30-a a Superligii.

Sepsi și FC U Craiova 1948 luptă, joi, pentru al șaselea loc în play-off

Duminică au avut loc alte 2 meciuri din Etapa a 30-a a Superligii, dar nu au dezlegat enigma cu privire la numele celei de-a șasea echipe din play-off. FC U Craiova 1948 a fost învinsă în deplasare de FC Hermannstadt cu 0-1 (autogol Danny Henriques în minutul 69), iar Sepsi a pierdut cu același scor în fața FCSB, pe Arena Națională (gol Octavian Popescu, în minutul 21).

Ca urmare, echipa olteană a rămas cu 40p, cu unul mai mult decât formația antrenată de Cristiano Bergodi. Meciul direct, programat pe 29 ianuarie și suspendat definitiv în minutul 26, se va rejuca joi din minutul 1.

Lucrurile sunt simple: echipa care învinge merge în play-off de pe locul 6. În plus, FC U Craiova 1948 are și varianta egalului pentru a-și îndeplini obiectivul.

În urma victoriei de pe Arena Națională, FCSB și-a consolidat locul 3 la finalul sezonului regulat, cu 57p, ceea ce înseamnă că va începe play-off-ul cu 29p. Ca urmare, formația antrenată de preparatorul fizic Lucian Filip va fi dezavantajată la finalul campionatuloui în cazul în care va fi la egalitate de puncte cu altă formație. Câștig de cauză va avea echipa căreia nu i s-a rotunjit numărul de puncte după retur.