VIDEO | FCSB, victorie în Bănie. CS Universitatea Craiova, răpusă de Ivan Mamut

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 08 mai 2022, ora 21:31,
CSU-FCSB
CSU-FCSB

FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 pe CS Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a opta a play-off-ului Ligii 1.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut oaspeților. În minutul 9, Olaru i-o pasat lui Tănase, iar decarul roș-albaștrilor l-a pus la încercare pe Pigliacelli. Oltenii au replicat în minutul 23. Baiaram i-a pasat lui Vătăjelu în careu, acesta a șutat dar Târnovanu a reținut în doi timpi, din fața lui Gustavo.

În minutul 30, Makovic i-a pasează cu călcâiul lui Bancu, acesta a șutat dar mingea a ocolit vinclul. FCSB a avut o nouă oportunitate de gol în minutul 41.  Radunovic i-a pasat lui Ovidiu Popescu, care a șutat de la marginea careului, iar Bancu a respins din fața porții.

Până la pauză, Markovic a trimis cu capul, dar pe lângă poartă. Oltenii au început tare repriza secundă, iar în minutul 49 Baiaram a șutat din 18 metri, iar mingea deviată ușor de Cristea a nimerit bara.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 86. Radunovic a trimis în fața porții, iar Ivan Mamut a reluat în poartă.

În urma acestui rezultat, FCSB are 52 de puncte și ocupă locul secund, în timp ce gruparea olteană o urmează în clasament, cu 45 de puncte. Lider e CFR Cluj, cu 54 de puncte.

Au evoluat echipele

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Vlădoiu ’82), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (Căpăţînă ’74), Al. Creţu – Gustavo (Roguljic ’82), Baiaram (Cîmpanu ’74), A. Ivan – Markovic (Koljic ’57). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Şut, Fl. Tănase – Cordea (Edjouma ’59), Fl. Coman (Stoica ’37, Mamut ‘85), Oc. Popescu (Dumiter ’84). Antrenor: Anton Petrea.