VIDEO | George Pușcaș, decisiv pentru Genoa! Românul a marcat la 4 minute după ce a intrat pe teren

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 08 decembrie 2022, ora 20:20,
George Pușcaș

Atacantul român George Pușcaș a marcat pentru prima dată de când a semnat cu Genoa, deschizând scorul în meciul cu Sudtirol.

George Pușcaș a marcat primul lui gol pentru Genoa, deschizând scorul cu Sudtirol

Partida a contat pentru Etapa a 16-a din Serie, iar echipa românilor Radu Drăgușin și George Pușcaș a fost gazdă. Doar primul a fost folosit titular, Pușcaș intrtând în teren în minutul 61, în locul lui Filip Jagiello.

Iar antrenorul Alberto Gilardino a dovedit că are inspirație. Patru minute mai târziu, Hefti a șutat de la 10 metri, Poluzzi a respins mingea, iar Pușcaș a reluat, din cădere, mingea în plasă, deschizând scorul.

Genoa s-a impus cu 2-0, al doilea gol fiind marcat de Aramu în minutul 90+3. Ambii români au prins finalul partidei pe gazon. În urma acestui rezultat, Genoa se află pe locul 4, cu 26p.

Este omul care schimbă soarta meciului, deschizând scorul ca un atacant central veritabil, profitând de flerul pentru gol. A avut un impact mare asupra meciului și un mesaj pentru Gilardino în perspectiva urmptoarelor meciuri”, a scris tuttomercatoweb.com, care l-a notat cu 7.

Aceeași publicație i-a dat 6,5 lui Drăgușin, despre care a amintit: „A fost foarte agresiv, uneori poate chiar prea mult, dar foarte eficient. Nu și-a slăbit deloc adversarul direct”.