VIDEO | George Puşcaş, gol decisiv în victoria lui Genoa cu Bari! Românul a fost integralist

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 27 decembrie 2022, ora 08:36,
George Pușcaș

Atacantul român George Puşcaş a marcat un gol pentru Genoa, care a învins Bari cu 2-1, în deplasare, în Etapa a 19-a din Serie B.

George Puşcaş a ajuns la doilea gol în 12 partide pentru Genoa în actualul sezon

Puşcaş a deschis rapid scorul, în secunda 90, reluând de la colțul careului mic o pasă venită de la un coleg. Bari a egalat prin marocanul Walid Cheddira (33), component al echipei care a încheiat pe patru Cupa Mondială din Qatar. Golul victoriei echipei genoveze a fost reuşit de Albert Gudmundsson (58).

Puşcaş a jucat tot meciul la Genoa, acesta fiind al doilea gol în 12 partide în actualul sezon. Și fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist, primind un cartonaş galben în min. 61.

Frosinone, cu mijlocaşul român Daniel Boloca integralist (avertizat cu cartonaş galben în min. 25), a dispus cu 3-0 de Ternana.

Pisa a întrecut-o în deplasare pe SPAL Ferrara cu 1-0, la oaspeţi românii Marius Marin (cartonaş galben în min. 28) şi Olimpiu Moruţan (avertizat în min. 83) jucând toate minutele. În schimb, fundaşul Adrian Rus a rămas pe banca de rezerve.

Venezia şi Parma au remizat, 2-2, într-un meci în care internaţionalul român Dennis Man a jucat 79 de minute la oaspeţi. Valentin Mihăilă nu a făcut parte din lotul echipei antrenate de Fabio Pecchia.

Palermo a încheiat la egalitate cu Brescia, 1-1, în deplasare. Portarul Mirko Pigliacelli (ex-Universitatea Craiova) a fost integralist la sicilieni, de la care a lipsit fundaşul român Ionuţ Nedelcearu.