Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 ianuarie 2021, ora 20:29,
ianis hagi
ianis hagi

Steven Gerrard, antrenorul lui Rangers, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Ianis Hagi, după prestația din derby-ul cu Celtic.

Rangers a câștigat derby-ul cu Celtic și a ajuns la a treia victorie consecutivă în ”Old Firm”.

Formația lui Steven Gerarrd s-a impus la limită, scor 1-0, și s-a distanțat la 19 puncte de rivala tradițională.

Ianis Hagi nu a fost titular, chiar dacă forma sa era una excelentă. Fiul ”Regelui” a intrat pentru doar 45 de minute, în repriza secundă, iar prezența a fost simțită.

Steven Gerrard a declarat că Ianis Hagi a intrat bine în repriza secundă și a adus plusul de care aveau nevoie jucătorii pregătiți de fosta legendă a lui Liverpool.

„Roofe (n.r. jucătorul în locul căruia Hagi a intrat la pauză) a avut și probleme fizice. Din fericire, Ianis a intrat extraordinar în meci. S-a informat rapid, a fost curajos, a avut inițiativă, a cerut mingea. Îl felicit! A adus fix ce ne-a lipsit în prima repriză”, a declarat Gerrard.

În urma acestui rezultat, Rangers se menține în fotoliul de lider cu un bilanț excelent: