VIDEO | Havertz aduce un nou trofeu pentru Chelsea! Neamțul a fost decisiv în finala CM al cluburilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 februarie 2022, ora 21:41,
Sursă foto: Profimedia

După ce a marcat golul victoriei în finala Champions League împotriva celor de la Manchster City în luna mai a anului trecut, mijlocașul a punctat și în ultimul act al competiției disputată în Emiratele Arabe Unite.

Golul său din minutul 117 a făcut diferența în disputa cu brazilienii de la Palmeiras, campionii Americii de Sud. Partida a ajuns în prelungiri după ce ambele echipe au marcat o dată în timpul regulamentar. Lukaku a deschis scorul pentru londonezi în minutul 54, iar adversarii au egalat în urma unui penalty transformat de Vega. Reușita care a decis câștigătoarea din acest an a CM al Cluburilor a venit tot în urma unei lovituri de la 11m, transformate de Havertz în urma unui hent în careu a lui Luan, fundașul sud-americanilor fiind și eliminat la ultima fază după ce a comis un fault în postură de ultim apărător.

Chelsea câștigă astfel primul ei trofeu de campioană mondială după ce la precedenta participare a pierdut finala în fața celor de la Corinthians în 2012. Locul 3 le-a revenit egiptenilor de la Al Ahly care au spulebrat-o pe Al Hilal în partida care a stabilit câștigătoarea medalilor de bronz. A fost 4-0 pentru egipteni într-un joc în care adversarii au jucat în 9 din minutul 28!