VIDEO | Încă un pas pentru demiterea lui Koeman! Barcelona pierde și derbyul cu Atletico

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 octombrie 2021, ora 08:43,
Sursă foto:  Profimedia
Sursă foto: Profimedia

Campioana Spaniei s-a impus cu 2-0 în meciul din etapa a 8-a din La Liga, disputat aseară pe Wanda Metropolitano.

Partida s-a decis în prima repriză, atunci când gazdele au izbutit ambele goluri. Iar la fiecare dintre reușite fostul jucător al trupei blau-grana, Luis Suarez, a fost implicat.  Mai întâi i-a pasat lui Lemar pentru 1-0 în minutul 23, apoi a trecut la finalizare în final de prim act pentru golul care a distanța trupa lui Simeone pe tabelă. În ciuda eforturilor din partea secunda, oaspetii nu au izbutit nici macar să puncteze o dată, iar Atletico a câștigat primul derby al sezonului. Cu acest succes, roș-albii au egalat la puncte marea rivală Real în fruntea ierarhiei, în timp ce Barcelona s-a afundat și mai rău în clasament, fiind acum pe poziția a 9-a cu 12 puncte, la cinci lungimi de lider. În urma ultimelor rezultate, scaunul lui Ronald Koeman se clatină serios. Catalanii pierduseră și la mijlocul săptămânii în UEFA Champions League, 0-3 cu Benfica.