VIDEO | Învingătoarea meciului Egipt – Maroc, din sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, decisă în prelungiri

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 30 ianuarie 2022, ora 21:32,
Mohamed Salah. Foto: Profimedia

Naționala de fotbal a Egiptului s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins reprezentativa Marocului cu scorul de 2-1, după prelungiri, duminică, la Yaounde, în Camerun.

”Leii din Atlas” au deschis scorul prin Sofiane Boufal, din penalty, în minutul 7. Egiptul e egalat prin Mohamed Salah, în minutul 53. Golul victoriei a fost înscris în prelungiri de Ahmed Hassan, în minutul (101), după o acţiune a aceluiaşi Salah.

Joi, în semifinale, naționala Egiptului va întâlni formaţia ţării gazdă, Camerun. În cealaltă semifinală, Burkina Faso va evolua cu învingătoarea ultimului sfert, care opune duminică Senegalul şi Guineea Ecuatorială.

Au evoluat echipele:

Egipt: Mohamed Abou Gabal (Mohamed Sobhi, 96) – Omar Kamal, Ahmed Hegazy (Ahmed Hassan ”Trezeguet”, 46), Mohamed Abdelmoneim, Ahmed Abou El Fotouh – Ayman Ashraf (Mahmoud Alaa El-Din, 91), Mohamed Elneny, Amr Al-Sulaya – Mohamed Salah (căpitan; Marwan Hamdi, 120+3), Mohamed Mostafa (Ramadan Sobhi, 110), Omar Marmoush (Zizo, 80). Selecţioner: Carlos Queiroz.

Maroc: Yassine Bounou – Achraf Hakimi, Romain Saiss (căpitan), Naif Aguerd, Adam Masina – Sofyan Amrabat – Aymen Barkok (Zakaria Aboukhlal, 104), Selim Amallah (Imran Louza, 86), Munir El Haddadi (Tarik Tissoudali, 111) – Sofiane Boufal (Soufiane Rahimi, 66), Youssef En-Nesyri (Ryan Mmaee, 86). Selecţioner: Vahid Halilhodzic.