VIDEO | Juventus sprintează spre titlu! Buffon, record absolut la meciul cu Torino

Articol de Razvan Panaitescu - Publicat sâmbătă, 04 iulie 2020, ora 20:34,
buffon

Juventus a făcut spectacol în meciul cu rivala din oraş, Torino. Liderul din Serie A s-a impus cu 4-1 şi îşi continuă drumul spre al nouălea titlu consecutiv în Italia.

Derby-ul cu Torino a fost unul special pentru Gianluigi Buffon. Titular în poarta bianconerilor, la 42 de ani, Buffon l-a depăşit pe Paolo Maldini şi a devenit jucătorul cu cele mai multe prezenţe în Serie A: 648.

Fotbaliştii lui Juventus au avut o inscripţie specială pe tricouri, în onoarea portarului care a semnat cu Bătrâna Doamnă pe 3 iulie 2001, la vârsta de 23 de ani!

Juventus a deschis scorul rapid, după o acţiune personală a lui Dybala. Ronaldo i-a pasat lui Cuadrado pentru golul al doilea. În finalul primei reprize, Torino a primit un penalty după henţul lui De Ligt, iar Belotti a redus din diferenţă. Ronaldo a marcat golul meciului după pauză.

Ronaldo a devenit primul jucător care marchează cel puţin 25 de goluri într-un sezon în trei campionate de top: Premier League, La Liga şi Serie A!

Scorul final, 4-1 pentru Juventus, a fost stabilit după autogolul lui Djidji din minutul 87.

sursa foto: B/R Football

CITEŞTE ŞI: VIDEO EXCLUSIV | Imagini inedite cu naționala României după cel mai mare succes din istorie!