VIDEO | Kazahstan a produs surpriza de până acum a preliminariilor! A învins Danemarca, revenind de la 0-2

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 27 martie 2023, ora 09:55,
Kazahstan – Danemarca 3-2

Naționala de fotbal a Kazahstanului a învins Danemarca, pe teren propriu, cu 3-2, în Etapa a 2-a din Grupa H pentur preliminariile CE 2024.

Kazahstan a întors scorul în fața Danemarcei în minutele 86 și 89

Oaspeții au condus cu 2-0, după dubla lui Hojlund din minutele 21 și 36, dar ceea ce s-a întâmplat după pauză i-a surprins până și pe cei mai optimiști hazahi.

Zaynutdinov a redus din diferență în minutul 73, din penalty, după care Tagybergen și Aimbetov au marcat în minutele 86 și 89. Primul a înscris golul serii, cu un șut la vinclu, la colțul opus, cu un șut lateral stânga de la aproximativ 22-23 de metri..

Dar asta nu a fost tot. Aimbetov, de la gazde, a fost avertizat în minutul 89, iar în 90+6 a primit al doilea cartonaș galben.

După 2 etape, Slovenia este lider cu 6p, iar toate celelalte 4 echipe, Danemarca, Kazahstan, Finlanda și Irlanda de Nord, au câte o victorie, fiind despărțite de golaveraj.

Rezultatele complete înregistrate duminică seara:

Grupa C

Anglia – Ucraina 2-0 (marcatori: Kane 37, Saka 40)

Malta – Italia 0-2 (Retegui 15, Pessina 27)

Macedonia de Nord a stat.

Grupa H

Kazahstan – Danemarca 3-2 (Zaynutdinov 73-p, Tagybergen 86, Aimbetov 89 / Hojlund 21, 36; Aimbetov, de la gazde, a fost eliminat în minutul 90+6)

Slovenia – San Marino 2-0 (Sesko 57, Di Maio 60-a)

Irlanda de Nord – Finlanda 0-1 (Kallman 28)

Grupa J

Liechtenstein – Islanda 0-7 (Olafsson 4, Haraldsson 38, Gunnarsson 48, 68, 73-p, Gudjohnsen 85, Ellertsson 87)

Luxemburg – Portugalia 0-6 (Ronaldo 4, 31, Felix 15, Silva 18, Otavio 77, Leao 89)

Slovacia – Bosnia 2-0 (Mak 13, Haraslin 40)

Clasament: 1 Portugalia 6p, 2. Slovacia 4p, 3. Bosnia 3p, 4. Islanda 3p, 5. Luvemburg 1p, 6. Liechtenstein 0p.