VIDEO | Mario Marinică a părăsit cu fruntea sus Cupa Africii! Malawi a rezistat 70 de minute în fața Marocului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 ianuarie 2022, ora 00:14,
Mario Marinică

Naționala antrenată de tehnicianul român le-a făcut viața grea leilor din Atlas, unii dintre favoriții la câștigarea trofeului.

Pentru prima oară prezentă în faza elimininatorie a unei ediții a turneului final de pe continentul negru, Malawi a arătat că nu degeaba a depășit faza grupelor. Un supergol reușit în minutul 7 de Mhango cu un șut de la peste 35 de m a detonat bomba la Yaounde. Momentul psihologic al confruntării s-a consumat în prelungirile primei părți atunci când En Nesyri a egalat, iar la cabine s-a intrat cu scor egal. Golul decisiv pentru calificarea marocanilor a purtat semnătura fotbalistului de la PSG, Hakimi, iar reprezentativa pregătită de Vahid Halilodzic a ajuns în faza următoarea a competiției, acolo unde va întâlni învingătoarea dintre Coasta de Fildeș și Egipt, care va avea loc miercuri.

Tot în sferturi a ajuns și Senegalul. Însă a fost nevoie ca adversarul naționalei lui Sadio Mane să rămână în 9 pentru ca leii din Teranga să își apropie victoria. Chiar vedeta lui Liverpool a deshis scorul pentru ca Dieng să înlăture orice suspnas în prelungiri. Pentru un loc în semifinale, senegalezii se vor duela fie cu Mali, fie cu Guineea Ecuatorială.