VIDEO | Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon! Ea a avut probleme cu echipamentul! Gabriela Ruse a fost eliminată

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 28 iunie 2022, ora 18:36,
Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu (127 WTA) s-a calificat în turul 2 la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Mihaela Buzărnescu s-a impus în Turul 1 la Wimbledon în 76 de minute

Românca a învins-o pe germanca Nastasja Schunk (154 WTA, venită din calificări) cu 6-4, 6-2. Meciul a durat 76 de minute, iar Buzărnescu s-a distanțat în primul set la 3-0 după două break-uri.

Ulterior, ea și-a pierdut serviciul, dar la 5-4 a convertit în punct prima minge de set, după ce salvase una de break. În partea a doua a meciului, românca a realizat două break-uri, iar la 5-2 a fructificat a doua minge de meci.

În urma acestei victorii, Mihaela o va întâlni în turul secund o va înfrunta pe americanca Cori Gauff (12 WTA, cs 11), care a eliminat-o pe Gabriela Ruse (54 WTA) cu 2-6, 6-3, 7-5.

Mihaela Buzărnescu a avut probleme cu echipamentul înaintea meciului

În startul meciului, românca a fost trimisă de organizatori la vestiare să se schimbe, pentru că echipamentul ei nu respecta în totalitate tradiția de la All England Club.

După finalul partidei, Buzărnescu a precizat motivul pentru care meciul a început mai târziu. „Bustiera mea avea prea mult negru.

Cea albă pe care o aveam eu era prea transparentă și se vedea totul pe dedesubt și nu puteam să o port, așa că am împrumutat de la antrenoarea mea, am luat bustiera ei. Asta e, bine că ne-am descurcat”, a declarat Buzărnescu pentru Eurosport.

Cori Gauff a „refuzat” duelul românesc Mihaela Buzărnescu – Gabriela Ruse din turul 2

Într-un alt meci din primul tur, Elena Gabriela Ruse a fost învinsă greu de jucătoarea americană Cori Gauff, cu 6-2, 3-6, 5-7.

Meciul a durat 2 ore şi 29 de minute, iar românca a fost foarte aproape să producă una dintre surprizele zilei. Ea a condus cu 4-3 și 5-4 în setul decisiv, dar și-a pierdut serviciul la 5-5, după care adversara a pus capăt confruntării cu un game alb. Va fi primul duel dintre Gauff şi Buzărnescu (34 ani, 127 WTA).

În turul 2 s-au mai calificat Sorana Cîrstea, Irina Begu și Ana Bogdan. La această oră are loc partida dintre Irina Bara și Chloe Paquet (Franța), românca aflându-se în avantaj cu 6-2, 2-0. De asemenea, Simona Halep o conduce pe Karolina Muchova (Cehia) cu 6-3.

simona halepgabriela rusesorana cirsteaana bogdanirina barairina beguWimbledon 2022mihaela buzărnescu