VIDEO | Mircea Lucescu e pe val în Ucraina! A reușit eventul cu Dinamo Kiev după ce a cucerit și Cupa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 mai 2021, ora 08:43,
Mircea Lucescu, Dinamo Kiev

Mircea Lucescu a reuşit o performanţă incredibilă în Ucraina, unde a reuşit să câştige eventul cu Dinamo Kiev.

Campionatul l-a luat cu trei etape înainte de finalul sezonului, după ce a spulberat-o pe Inhulets, cu scorul de 5-0. A fost al nouălea triumf în competiția internă, după cele opt reușite cu rivala Șahtior Donețsk.

După titlul de campioană, ”Il Luce” le-a adus celor din capitala Kiev și Cupa Ucrainei, după o finală cu Zorya Luhansk. Primele 90 minute s-au terminat așa cum au început, cu scorul de 0-0, deși echipa românului a dominat din punct de vedere statistic.

În prelungiri, Dinamo Kiev a dat lovitura, atunci când Viktor Tsygankov a marcat în minutul 98. Jucătorul de bandă a avut șansa să majoreze diferența, însă a ratat un penalty. Scorul s-a menținut până la final, iar Dinamo din Ucraina a cucerit și Cupa din țara vecină.

Pe lângă campionatul și cupa adjudecate la finalul sezonului, Mircea Lucescu a câștigat și Supercupa Ucrainei la începutul aventurii în capitala Ucrainei.

Antrenorul român mai are în palmares și o zestre bogată de trofee de la rivala Șahtior Donețk: opt campionate, cinci Cupe, șapte Supercupe câștigate și un triumf european, în Cupa UEFA, în 2009.